26.05.17
„TEATR KROPKA PO PROSTU” na Nocy Kultury!

Informujemy, że „Teatr Kropka Po Prostu” został zaproszony do wzięcia udziału w Nocy Kultury. Spektakl „JEDNOKOMÓRKOWCE” zostanie zaprezentowany w Wojewódzkim Ośrodku Kultury (ul. Dolna Panny Marii) w dniu 3 czerwca ok. godz. 19.00-20.00.

ZAPRASZAMY!!!

23.05.2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Lublinie. Podczas spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu seminaryjnego, który przybliżył sylwetkę Mikołaja Kopernika, a prezentacja poświęcona pieniądzu wprowadziła w tematykę ekonomiczną.
Na koniec odbył się konkurs smartfonowy, w którym drugie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły.
ko8
ko7
ko1
ko6
ko2
ko5
ko3

23.05.17
FESTIWAL „MIASTO POEZJI” 29 maja – 2 czerwca 2017 Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Festiwalu, organizowanego w Lublinie od 2008 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”(szczegółowe informacje na: www.teatrnn.pl). ZACHĘCAMY NAUCZYCIELI I UCZNIÓW „KOPERNIKA” DO CZYTANIA POEZJI NA WSZYSTKICH LEKCJACH!!! W naszej szkole będą miały miejsce dwa wydarzenia: • SPOTKANIE Z POETĄ – Januszem Nusikiem-Powalskim – 31 maja o godz. 10.10 w s. 12 (zapraszamy 2 chętne osoby z każdej klasy – zgłoszenia u wychowawców) • KONKURS POETYCKI „SKRZYNKA POEZJI” (każdy może wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki w holu na parterze swój jeden wiersz opatrzony imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem). Najlepszy utwór zostanie opublikowany na stronie gazetki „Copernicus”.
BEATA BOJAR
mp

17.05.2017
W naszej szkole będą zbierane słodycze na festyn z okazji Dnia Dziecka dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie.
Bardzo prosimy o przynoszenie SŁODYCZY do biblioteki szkolnej, do 24 maja.

Akademia Kopernikańska
a7
a4
a3
a1

Chwila wspomnień:)-zakończenie roku klas trzecich, wręczenie nagród na Poczekajce.
t7
t8
t6
t5
t4
t3
t1
t2

Tutoring maj 2017
W dniach 6. i 7. maja odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli z Tutoringu. Od 1. września 2017 roku uczniowie na zasadzie dobrowolności będą mogli być objęci indywidualną opieką certyfikowanych Tutorów, wywodzących się z nauczycieli naszej szkoły. Dotyczy to także przyszłych klas pierwszych. Nasza szkoła jest jedną z dwóch szkół ponadgimnazjalnych w województwie oraz jedyną w Lublinie, która w swojej ofercie od roku szkolnego 2017/2018 będzie miała opiekę tutorską. Korzystamy tu z najlepszych doświadczeń edukacyjnych Oksfordu czy Cambridge.
t4
t3
t3
t1

ko3
Regulamin konkursu
(Dokument DOCX [nowy MS Word], 201.7 kB)
Program-Spotkanie z Kopernikiem
(Dokument DOCX [nowy MS Word], 120.4 kB)
WSPÓŁORGANIZATORZY WYDARZENIA :
IX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W LUBLINIE
Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Lublinie
Wykład seminaryjny przybliży uczestnikom spotkania sylwetkę Mikołaja Kopernika, a prezentacja poświęcona pieniądzu
wprowadzi w tematykę ekonomiczną.
Do konkursu smartfonowego zapraszamy dwuosobowe zespoły. Drużyny będą (z użyciem własnych smartfonów) rozwiązywać test
składający się z około 20 pytań (MIKOŁAJ KOPERNIK życie i dokonania ekonomiczne) w oparciu o wiedzę zdobytą z podanych wcześniej źródeł i wykładu seminaryjnego.
Dla najlepszych zespołów przewidziane są cenne nagrody ufundowane przez Narodowy Bank Polski.
Na ZGŁOSZENIA - MAKSYMALNIE TRZECH ZESPOŁÓW Z KAŻDEJ SZKOŁY - czekamy do 16 MAJA 2017 R.

Matura w naszej szkole.
mm
s6
s1
s2
28.04.2017 w naszej szkole odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Oto kilka migawek z tego wydarzenia:


MATURA 2017
zz
dd

ddh3
Szanowni Państwo! W dniach 24 kwietnia – 27 kwietnia obchodzimy w naszej szkole Tydzień Hiszpański.
Szczegółowy program znajduje się poniżej.
Program Tygodnia Kultury Hiszpańskiej
(Dokument DOCX [nowy MS Word], 17.7 kB)

a2
a1
20.04.2017r.
W naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Rodziny Katyńskiej: p. Anną Bąbol, p. Stefanem Pedryczem oraz p. Haliną Łapinkiewicz-Piłat (córką majora Łapinkiewicza), która podarowała do biblioteki książkę biograficzną pt. „Wajda” z piękną dedykacją. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Annę Gaś i p. Annę Lipską, a poprowadzone przez uczniów klasy Ia.

polin
19.04.2017
19 kwietnia - 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to jest upamiętniane przez wiele instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym oraz badaniami i edukacją historyczną.

18.04.2017
Unia Europejskich Federalistów – Polska zaprasza naszych uczniów z klas niemieckojęzycznych do udziału w projekcie edukacyjnym „Razem w Europie” z nauką języka niemieckiego w Austrii i Niemczech (Saalbach – Salzburg) w terminie 23 – 30.09.2017 r. Wstępny koszt 1090 zł plus 40 € (cena za transport do Austrii, zakwaterowanie, wyżywienie w formie śniadań i obiadokolacji). W najbliższym czasie odbędzie się zebranie organizacyjne, podczas którego uczniowie szczegółowo zostaną zapoznani z tą ofertą. Zainteresowani, proszeni są o wpisywanie się na listę w sekretariacie szkoły.
Program wyjazdu bardzo atrakcyjny!!!

j3
j4
j1
j2
11.04.2017r.
We wtorek odbyło się spotkanie z p. dr Joanną Pawłat, która podzieliła się szeroką wiedzą o Japonii, o jej kulturze, zwyczajach, geografii i przyrodzie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczący w spotkaniu byli zachwyceni szeroką wiedzą p. Pawłat o tym pięknym kraju oraz atmosferą towarzyszącą jej opowieściom.
Spotkanie zorganizowała i poprowadziła p. Magdalena Sałgut.

k
Z przykrością zawiadamiamy, że zmarła emerytowana nauczycielka biologii Pani Danuta Dumało.
Pogrzeb odbędzie się 12 kwietnia (środa)o godzinie 13.00, na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

zw
Prosimy uczniów klas III o zwrot WSZYSTKICH książek do biblioteki szkolnej do 21 kwietnia!
W razie wątpliwości, prosimy o kontakt z p. bibliotekarkami.


Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów i ich opiekunów na Dzień Otwartych Drzwi w dniu 28 kwietnia (piątek) od godziny 12:00
szkoła

3.04.2017r,
1 i 2 kwietnia 2017r. rozpoczęły się naszej szkole zajęcia z tutoringu szkolnego.
tu1
tu3


i7
i1
i4
i3
24.03.2017r.

Po raz kolejny w tym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole studentów z organizacji AIESEC. Ahmed i David przeprowadzili tygodniowe warsztaty jezykowo-kulturowe w ramach programu WORLD TALKS.

W IMIENIU URZĘDU MIASTA LUBLIN oraz STUDENTÓW LUBELSKICH WYŻSZYCH UCZELNI ZAPRASZAMY TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW na BEZPŁATNE KOLEŻEŃSKIE KOREPETYCJE.

Odbywać się one będą od 27 marca do 7 kwietnia, w godzinach 16.00 – 18.00 w Tarasach Zamkowych (Lublin, Al. Unii Lubelskiej) w strefie Co-working na 1 piętrze. „Koleżeńskie Korepetycje” udzielane będą z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym – JĘZYKA ANGIELSKIEGO, JĘZYKA NIEMIECKIEGO oraz MATEMATYKI. Każdy z przedmiotów będzie miał dedykowane sobie dni: w poniedziałki i czwartki (27, 30.03 oraz 3 i 6.04) język angielski, we wtorki i środy (28-29.03 oraz 4-5.04) matematyka, a w piątki (31.03 oraz 07.04) – język niemiecki. Zostaną też przygotowane przykładowe testy i zagadnienia (z poprzednich lat), można też będzie dopytać o indywidualne tematy.

Spotkania w Tarasach Zamkowych to szansa, by nie tylko powtórzyć najtrudniejsze zagadnienia, ale także dopytać o studia w Lublinie.

Z „Koleżeńskich Korepetycji” skorzystać mogą ci wszyscy, którzy – przygotowując się do matury – chcieliby jeszcze powtórzyć materiał lub też któreś z zagadnień wydaje się im wyjątkowo trudne. Projekt jest inicjatywą Urzędu Miasta Lublin, realizowaną we współpracy z centrum handlowo - rozrywkowym Tarasy Zamkowe.


d6
d1
d4
d2
d3
lira
21.03.2017r.
W naszej szkole obchodziliśmy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji w amfiteatrze na Poczekajce odbyła się sesja literacko-artystyczna przygotowana przez polonistkę p. Wiesławę Turżańską oraz wspomagające ją dr Małgorzatę Grzenię, p. Grażynę Puchalę i p. Agatę Iwaniak. Stroną multimedialną zajął się p. Piotr Kaliński.Uroczystość uświetniło wystąpienie o. dr. Andrzeja Kiejzy i dr. Jarosława Cymermana. W programie artystycznym wystąpili uczniowie naszej szkoły wzbudzając ogromny aplauz wśród widowni.

Wiersz Michała Zbytniewskiego z klasy II G, który wygrał konkurs na wiersz z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji

Wystarczy jeden krok
Czy to Bóg? Czy to diabeł?
Dziwna siła
Która wodzi nas
Od ciemności do jasności
I chce...właśnie, czego?


Balansujemy na skraju
Bezdennej przepaści
Na której dnie znajduje się
Wielka Niewiadoma- nasz cel
Mamy wybór

Zrobić krok w przód lub w tył
Znaleźć przeznaczenie
Czy zostać w miejscu

Podejmij decyzję
Teraz, już, w tej chwili
Drugiej szansy nie będzie

dd

17.03.2017r.
16 marca 2017r. młodzież z naszej szkoły, pod opieką p. Beaty Bojar, brała udział w upamiętnieniu 75. rocznicy likwidacji getta lubelskiego, nazwanej Akcją Reinhardt.
gg


07.03.2017r.
W dniach 25 lutego- 02 marca odbyła się wycieczka do Rzymu, w której uczestniczyli uczniowie klas 1G, 1H, 2D, 2E, 2G i 2H, pod przewodnictwem P. Prof. Agnieszki Meksuły i Pana Dyrektora Radosława Borzęckiego. Celem wycieczki było poznanie kultury włoskiej, zabytków Wiecznego Miasta takich jak fontanna Di Trevi, schody Hiszpańskie czy Koloseum oraz pogłębianie umiejętności językowych. Zwiedziliśmy także Watykan, gdzie uczestniczyliśmy w Audiencji Generalnej oraz w mszy przy grobie św. Jana Pawła II. Wycieczka była okazją do bliższego poznania się i spędzenia wspólnie czasu. Te kilka dni minęło nam w dobrej i wesołej atmosferze, czemu sprzyjała piękna pogoda i pyszna włoska kuchnia.
opr. Adela Różycka klasa 2H
sch
mm2
mm1
mm
r2
r4
r1

Z okazji obchodów w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Poezji ogłaszamy w nasze szkole, Konkurs Jednego Wiersza„.
Prosimy o składanie tekstów w zaklejonych kopertach do p.Grażyny Puchali do dnia 16.03.2017 Tematyka i forma teksu dowolna.
rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20.03.2017. Uroczyste wręczenie nagród w dniu 21.03.2017 w trakcie Sesji Naukowej z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.


Z okazji obchodów w naszej szkole Międzynarodowego Dnia Poezji ogłaszamy w nasze szkole ,,Konkurs na plakat poświęcony poezji” Prosimy o składanie plakatów do p. A. Iwaniak do dnia 16.03.2017 Technika wykonania dowolna.
rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20.03.2017. Uroczyste wręczenie nagród w dniu 21.03.2017 w trakcie Sesji Naukowej z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji.

07.03.2017r.
Nasza szkoła otrzymała meble, które zostały dostarczone jako dodatek do projektu- Tutoring w szkole. Projekt będzie realizowany w IX LO od września 2017r. pod hasłem: „Wychować mądrego człowieka”.
m1
r2

ll
me1
Drodzy Uczniowie Kopernika!!!
Przed nami VI Festiwal Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne” (tegoroczna edycja odbędzie się w dn. 31.03-2.04.2017).
Od sześciu lat to my tworzymy ten niezwykły festiwal. Jesteś odważny, kreatywny, nie boisz się nowych wyzwań i doświadczeń???
Jeśli tak, ten wolontariat jest dla Ciebie!
Zapraszamy Wszystkich, którzy już z nami pracowali i tych, którzy pragną zmierzyć się z nowymi wyzwaniami!
Osoby chętne do pracy prosimy o zgłoszenia do p. prof. Jolanty Trześniowskiej – organizatorki wolontariatu.

Link do formularza dla osób zgłaszających się do wolontariatu Metamorfoz Sentymentalnych:

https://goo.gl/forms/j5SNxPRycaKUks5l2.
16.02.2017r.
Targi Edukacyjne
ww
w1
m1

W dn. 10.02.2017 grupa uczniów Kopernika doskonale bawiła się na stoku narciarskim w Chrzanowie. Dopisała nam piękna, słoneczna pogoda, a warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu były wręcz wymarzone. Piotr Brodzik – instruktor obu dyscyplin udzielał cennych uwag, a narciarzom towarzyszyły Małgorzata Królikowska i Jolanta Trześniowska.
Zgodnie z zimową tradycją naszej szkoły, zapraszamy ponownie za rok!
n3
n3
n2
n1
wa

Walc-studniówka 2017
https://www.youtube.com/watch?v=7TaXsID_Aps

TaniecTaniec chłopaków-studniówka IX LO Lublin 2017
https://www.youtube.com/watch?v=cF_P8j9mm7I

t2
Nasza młodzież bawiła się w tym roku na Studniówce w Hotelu Luksor:)

u2
10 stycznia 2017 roku Kurator Oświaty Teresa Misiuk wręczyła dyplomy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej. W roku 2016 decyzją p. minister Anny Zalewskiej stypendium otrzymało 19 uczniów z województwa lubelskiego.
Spotkanie uświetnił koncert w wykonaniu Dominiki Winiarskiej (skrzypce, śpiew) i Filipa Niewczasa (gitara), uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.ka
Na uroczystości, która odbyła się w dniu 14 października w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, Katarzyna Kasprzycka otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk pani premier, Beaty Szydło. Oto kilka zdjęć z tego wydarzenia.

s
32 placówki oświatowe z Lublina promujące zdrowy i aktywny tryb życia dostały we wtorek pierwsze Miejskie Certyfikaty „Szkoła Promująca Zdrowie„.
Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Beata Pilipczuk oraz p. Magdalena Sałgut.
Dzięki nim stołówka w IX LO zmieniła się nie do poznania:)
”Kurier Lubelski„- http://www.kurierlubelski.pl/edukacja/a/wyroznienia-dla-lubelskich-szkol-promujacych-zdrowy-tryb-zycia-zdjecia,10754576/

W ubiegłą sobotę, 10 grudnia, grupa uczniów z klas: 1E, 2F i 2H wraz z p. prof. Katarzyną Kasprzycką pojechała do Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu na spektakl pt. „Mistrz i Małgorzata”. Do wrażeń artystycznych dołączył się jeszcze zachwyt pięknym, świątecznym wystrojem miasta. Oto kilka zdjęć z naszego wyjazdu.
Katarzyna Kasprzycka
w3
w4

09.12.2016r.
Stacje Kultury 2016-wyróżnienie
st1
st2

l1
l3

k3
k5
k1
k2

W dniu 1 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Amerykański w czasie którego młodzież brała udział w konkursach, występach wokalnych i instrumentalnych oraz uczestniczyła w ciekawych quizach dotyczących Ameryki.
a5
a3
a2
a4
a1

21.11.2016
Naszą szkołę odwiedziła grupa młodzieży węgierskiej w ramach projektu dotyczącego historycznych zmian dokonanych w Polsce i na Węgrzech po roku 1956.
w2
w1

m8
m6
m5
m4
m3
m2
m1

Kamil
Uczeń naszej szkoły, Kamil Brodziak z klasy III b, został delegatem na VI Kongres Młodych Matematyków Polskich, który odbędzie się w dniach 15-18 września 2016 roku. Gospodarzem tegorocznej edycji Kongresu jest Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Kongres został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

s2
s4
8 września 2016 r.odbyła się na Zamku Lubelskim Międzynarodowa sesja naukowa nt. „1050 rocznica Chrześcijaństwa w Polsce” jest organizowana przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie we współpracy z Instytutem Historii KUL i Instytutem Historii UMCS oraz Centrum Studiów Średniowiecznych Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.


z2
z5
Goście z Izraela
W dniu 29.08.2016 uczniowie klasy II e pod opieką Pani dyr. Zofii Bieleckiej i p.prof. Bożeny Fijałkowskiej spotkali się z uczniami zaprzyjaźnionej szkoły w Jerozolimie. Tym razem spotkanie odbyło się w murach Jesziwy. W czasie krótkiego spotkania młodzież opowiadała o sobie, swojej szkole a także odpowiadała na pytania związane z historią stosunków polsko-żydowskich i Holokaustu.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Międzynarodowa sesja naukowa nt. „1050 rocznica Chrześcijaństwa w Polsce” jest organizowana przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie we współpracy z Instytutem Historii KUL i Instytutem Historii UMCS oraz Centrum Studiów Średniowiecznych Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze pod Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Celami sesji jest zapoznanie młodzieży licealnej Lublina z najnowszym stanem badań nad okoliczności przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r., a także jego bezpośrednimi i długofalowymi konsekwencjami. Chrzest pierwszego historycznego władcę Polan był wydarzeniem przełomowym w dziejach Polski, wprowadzając jego państwo w krąg cywilizacji łacińskiego chrześcijaństwa i w sposób determinujący wyznaczając jego późniejszą ewolucję polityczno-ustrojową i kulturową. Włączone do programu sesji wykłady przybliżają kontekst historyczny, w jakim przebiegały procesy chrystianizacji, a zarazem okcydentalizacji młodego państwa piastowskiego. Przybliżają one złożone zjawiska polityczne i społeczno-religijne towarzyszące budowie chrześcijańskiej monarchii piastowskiej, ukazując je na tle gruntownych przemian Europy w X i XI wieku. Wykłady zwracają uwagę na głównych inicjatorów i animatorów tych przemian: władców Mieszka I i jego syna Bolesława I Chrobrego, a także biskupów Jordana, św. Wojciecha i Radzima-Gaudentego, których nazwiska nierozerwanie wiążą się z przyjęciem chrześcijaństwa, działalnością ewangelizacyjną i budową struktur organizacyjnych Kościoła na ziemiach polskich.

Dr Ireneusz Sadurski


Program uroczystości:

1. Uroczyste otwarcie sesji – mgr Radosław Borzęcki – Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie i mgr Antonina Telicka-Bonecka – Doradca metodyczny historii i wiedzy o społeczeństwie.
2. Prof. nadzw. dr hab. Andrzej Pleszczyński (Kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej, IH UMCS) – Dlaczego Mieszko I został chrześcijaninem?
3. Dr Martin Nodl (Centrum Studiów Średniowiecznych Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze) - Początki chrześcijaństwa w Czechach
4. Dr Ireneusz Sadurski - IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie „Działalność ewangelizacyjna św. Wojciecha na ziemiach polskich i wśród Prusów”.
5. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Kras (Instytut Historii KUL, Instytut Historii PAN w Warszawie) - Kościół w Polsce pierwszych Piastów
6. mgr Jarosław Bonecki – V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie „Organizacja państwa za Mieszka I”.
7. „Albo Polska będzie katolicka albo……” – spektakl w wykonaniu uczniów IX LO tworzących Teatr Kropka Po Prostu – mgr Katarzyna Kasprzycka
8. Występ chóru szkolnego „Copernikus” pod dyrekcją Magdaleny Musiejczuk
9. Dyskusja
10. Zakończenie sesji

Miejsce i termin przedsięwzięcia: 8 września 2016 r. – Zamek Lubelski godz. 10.00-13.00.

plakat

Ze smutkiem zawiadamiamy, że odeszła od nas emerytowana nauczycielka pani Pelagia Żołna.
Msza pogrzebowa odbyła się 26 sierpnia 2016r. w kościele pod wezwaniem św. Urszuli Ledóchowskiej.

Z wielką radością informujemy, że w naszej szkole tylko jednej osobie nie powiodło się na maturze 2016. Maturzystka będzie miała możliwość poprawki z matematyki w sierpniu. Tym samym zdawalność wyniosła 99,6% GRATULUJEMY!


Zakończenie roku szkolnego 2015/16
z4
z3
z2
z1

Nasi uczniowie wystosowali właśnie takie życzenia na wakacje:)
dd
II

zz
Przydział sal na zakończenie roku szkolnego
(Dokument DOC [starszy MS Word], 21.0 kB)

a3
a1
a2
W dniu 14 czerwca 2016 roku w Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie odbyło się spotkanie podsumowujące pracę lubelskiej sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w roku szkolnym 2015/2016.
Zgromadzili się na nim uczniowie klas dwujęzycznych Gimnazjum nr 19, IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, Gimnazjum nr 7 im. J. Kochanowskiego w Lublinie, a także laureaci konkursów organizowanych przez nauczycieli sekcji dwujęzycznej.


Wśród zaproszonych gości znalazł się, reprezentujący Radcę ds. Edukacji, p. Felipe Díaz Suero, Sekretarz Główny Biura Radcy Ambasady Hiszpanii w Polsce. Wręczył on wyróżnienia najlepszym uczniom sekcji hiszpańskiej oraz świadectwa maturalne (Titulo de Bachiller) ubiegłorocznym absolwentkom IX LO, które przystąpiły do matury dwujęzycznej.

Następnie wręczone zostały nagrody w Konkursie Piosenki Hiszpańskiej, corocznie organizowanym przez Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza oraz w dwóch konkursach organizowanych przez IX LO i. M. Kopernika - „Ekologia po hiszpańsku” oraz „Las maravillas de España”.

Dyplom odebrała m.in. uczennica kl. 1f „Kopernika” - Monika Lis, która została zwyciężczynią Konkursu „Ekologia po hiszpańsku”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w naszych konkursach w przyszłym roku.

A teraz życzymy wszystkim udanych wakacji !
Do zobaczenia!

W dniach 25-29 czerwca 2016, czyli tradycyjnie już w pierwszy tydzień po zakończeniu roku szkolnego, nieustraszona „8” z naszej szkoły weźmie udział w Ogólnopolskim XIV Rajdzie Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”. Patrol, który będzie reprezentował IX LO już ćwiczył niezbędne strategie. W 2015r. nasz patrol zdobył 4 miejsce. W tym roku liczymy na podium!

Nasz dzielny patrol w składzie, Bartosz Biesak, Krzysztof Brewczak, Kamil Brodziak, Rafał Buczek, Karolina Chudzik, Paweł Jaworski, Michał Karpiński i Kornel Tomicki bierze udział w rajdzie po raz drugi. Akcja polega na przebyciu wyznaczonej trasy ok. 120 km w sercu Borów Tucholskich przez patrol, który na wzór żołnierzy podziemia dysponuje jedynie mapą, kompasem oraz skromnym prowiantem (woda, bochenek chleba i konserwa na osobę). Każdy patrol musi samodzielnie zatroszczyć się o nocleg i o wyżywienie u okolicznych gospodarzy. Rywalizacja polega na jak najszybszym dotarciu do mety, a utrudniają to skutecznie oddziały UB, które mają za zadanie wyeliminować uczestników z gry.

Życzymy wygranej!
r1

21.06.2016r. klasa IG miała okazję zwiedzić budynek telewizji. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób pracownicy telewizji opowiedzieli nam o pracy na planie oraz w poszczególnych pokojach (np.realizacji dźwięku, obrazu, charakteryzatorni itp.). Młodzież sama mogła poczuć się jak kierownik planu, reżyser lub dziennikarz:)
t4
t3

17.06 został ogłoszony dniem „Pustej klasy”. Lekcje odbywają się poza murami szkoły:)
ak4
ak2
ak3
ak1

z8
Klasy Ib i If odwiedziły Zakopane i Kraków:)
z4
z7
z3
z2

8 czerwca 2016r. kilka klas wyjechało na wycieczki:). Zaczynamy prezentację od klas Ia i IIa, które razem pojechały zwiedzić m.in. Wrocław, Pragę, Skalne Miasto. Pogoda i humor wszystkim dopisywały.
p3
p5
p8

„Barokowa” lekcja
Uczniowie klasy IIG pod kierunkiem p. Agaty Iwaniak przygotowali ciekawą lekcję na temat baroku:)

Pomaturalne wspomnienie
20 kwietnia 2016r. Natalia Dziewięcka i Małgorzata Wójcik z Koła Naukowego Anglistów UMCS przeprowadziły warsztaty językowe dla maturzystów z klasy 3E. Warsztaty miały na celu rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku obcym oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej krajów anglojęzycznych. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z realiami studiowania na kierunku filologia angielska.
m6
m1
m3

20.04.2016r.
W dniu 20.04.2016 klasa 2A z wychowawcą Joanną Russa-Resztak brała udział w „Lekcji z Politechniką”. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach: „Lekcja rysunku odręcznego” i „Niszczenie materiałów”

https://www.dropbox.com/sh/95tpzfkks5z429a/AABj1gOfWnUbsD97MUw7TVYNa?dl=0

28 kwietnia gościliśmy młodzież zainteresowaną nauką w naszym Liceum. Podczas Dni Otwartych nasza młodzież zaprezentowała siebie i szkołę z jak najlepszej strony. Były min.: pokazy z fizyki, kawiarenka, występy zespołów. Oto kilka zdjęć z tego udanego dnia:)
s3
s1
s4
po5
po7
po1

20.04.2016r. W ramach obchodów Dnia Ziemi 20 kwietnia 2016r. klasy Ic i Ig uczestniczyły w akcji „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”

d3
d1
d2
21 kwietnia 2016 r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI To idealna okazja by zgłębić wiedzę na temat swojego zdrowia. W naszej szkole w godz 10-13 odbyła się Akcja Profilaktyczna prowadzona przez Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA - Poland Oddział Lublin, podczas której można było się zważyć, zmierzyć, dokonać pomiaru glikemii, ciśnienia tętniczego, zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

a7
a8
a6
a4
5a
18.04.2016r.
W dniach 16-17 kwietnia uczniowie z klasy 3G wraz z p. prof. Beatą Bartosz oraz Katarzyną Kasprzycką wzięli udział w dwudniowej wizycie studyjnej w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Maturzyści zwiedzili obie części obozu, uczestniczyli także w warsztatach na temat roli tworzonej konspiracyjnie przez więźniów sztuki. Drugiego dnia pobytu grupa zwiedziła wystawę obrazów byłego więźnia Mariana Kołodzieja - „Labirynty. Klisze pamięci”, która znajduje się w podziemiach klasztoru o.o. Franciszkanów w Harmężach pod Oświęcimiem. Załączamy zdjęcia z tego wyjazdu.
Katarzyna Kasprzycka
a3
a2
a1

k4
k3
k1
k2
W dniu 25 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie z P. Haliną Kalashnikow, która była świadkiem katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. P. Halina, obecnie mieszkanka Mińska, opowiadała o swoich przeżyciach związanych z awarią elektrowni, wysiedleniach z zagrożonych terenów i konsekwencjach spowodowanych radioaktywnym skażeniem. Była to ważna lekcja o energetyce atomowej. W prelekcji wzięły udział klasy: IIID, IID, ID oraz IF.
Magdalena Sałgut

ss
W piątek 22.01.2016r. w szkole odbyło się spotkanie z misjonarzami pracującymi w Afryce- ze zgromadzenia Sióstr Białych i Ojców Białych Misjonarzy Afryki.

W dn.20.01.2016 w naszej szkole odbyła się telekonferencja z panem Józefem Sznajerem , polskim Żydem, który wraz z rodziną przeżył Holokaust. Od kilkudziesięciu lat pan Józef mieszka w Brukseli, stąd taka forma spotkania z Naszym Gościem. Opowiedział nam niezwykłą historię Ocalenia. Gdy wybuchła wojna miał niespełna 4 lata, wraz z najbliższymi trafił do warszawskiego getta, skąd rodzina Sznajerów wydostała się kanałami, następnie ukrywała się na wsi w okolicach Legionowa aż do wyzwolenia. Pan Sznajer mówił piękną polszczyzną, mimo iż od ponad 60 lat nie posługuje się tym językiem. Podkreślał wielokrotnie, że dobro i zło nie są związane z pochodzeniem, ani przynależnością do żadnej nacji. Wspominał, że na drodze jego ocalenia znalazł się zarówno polski gospodarz z małej wioski, jak i niemiecki oficer, który dostarczył żywność wyczerpanym głodem uciekinierom. W spotkaniu z Panem Józefem Sznajerem, zorganizowanym przez B. Fijałkowską i J. Trześniowską udział wzięły klasy : IE, IC i IIIB. Ta niezwykle ciekawa telekonferencja wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, który przypada w dniu 27 stycznia.
t6
ff

grudzień 2015r.
W naszej szkole odbyło się przedstawienie upamiętniające 34 rocznicę stanu wojennego.
przedstawienie1

25.09.2015r. Teatr Kropka Po Prostu wystąpił w auli im. kard. Stefana Wyszyńskiego w gmachu głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.
kk2
kk1
t4
t3

oli1

ppp39 Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego

Zapraszamy do zapoznania się z terminami oraz zasadami organizacji i przeprowadzania 39. edycji Olimpiady Języka Niemieckiego.

Z wielką radością informujemy, że wszystkie osoby które podeszły do egzaminu maturalnego 2015r., zaliczyły go z pozytywnym rezultatem.

10 i 11 września integrowały się klasy pierwsze w ośrodku Red Lion, w Białce k.Parczewa. Były gry, zabawy, konkursy, dyskoteka i ognisko. Dzięki wspaniałej pogodzie i dużemu zaangażowaniu młodzieży, dyrekcji i nauczycieli, wszyscy wrócili szczęśliwi i mocno zintegrowani:)
i4
i3
i2

k3
k1
W czasie wakacji w naszej szkole trwał bardzo intensywny remont łazienek i korytarzy. Oto kilka zdjęć.

p1

27 sierpnia 2015r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z młodzieżą z Izraela W związku z odbywającym się remontem w IX LO spotkanie odbyło się w zaprzyjaźnionym VII Gimnazjum przy ul. Krasińskiego. z1 z2 z3 z4

a1
W dniach 27 czerwca – 1 lipca 2015r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XIII Rajdzie Pieszym Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK. Trasa 6-dniowej wędrówki wiodła przez miejscowości położone w Borach Tucholskich, związane z obecnością leśnych partyzantów. W imprezie uczestniczyło prawie 300 młodych ludzi z całej Polski. Ich zadaniem było przejść wyznaczony szlak żołnierzy wyklętych 5 Wileńskiej Brygady AK. Do pomocy mieli jedynie mapę i kompas. Po drodze wykonywali różne punktowane gry terenowe i zadania, polegające np. na ukrywaniu się przed podążającymi za nimi funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Nocleg znajdowali samodzielnie w mijanych miejscowościach. Ważnym elementem rajdu była tzw. akcja informacyjna. Polegała ona przekazywaniu informacji o rajdzie i żołnierzach wyklętych mieszkańcom mijanych miejscowości. Ponadto uczestnicy rajdu pozyskiwali nieznane dotąd relacje działalności leśnych partyzantów, które zostaną przekazane m.in. historykom Instytutu Pamięci Narodowej. Finał rajdu miał miejsce w Lubichowie. Wyłonione zostały najlepsze drużyny. Nasza ekipa, która debiutowała w tej imprezie zajęła III miejsce. Każdy z uczestników wydarzenia mógł liczyć na uścisk dłoni honorowego gościa, uczestnika historycznych wydarzeń – Józefa Bandzo ps. „Jastrząb” oraz na ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, który nosili partyzanci mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Na pożegnanie odbył się w Lubichowie występ zespołu Contra Mundum pt. „Cześć i chwała bohaterom”.
oprac. Anna Szafran
30 stycznia 2015, w ostatnim dniu przed zimowymi feriami grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na stok narciarski do Chrzanowa. Miłośnicy „białego szaleństwa” relaksowali się sportowo, szusując na nartach i zjeżdżając na deskach snowboardowych. Nad bezpieczeństwem grupy czuwał instruktor – p. Marek Szczęsny z biura turystycznego „Perkoz” oraz panie profesor: Małgorzata Królikowska i Jolanta Trześniowska. Grupa bawiła się wspaniale. Mamy nadzieję, że będzie to początek wspólnych wypadów na narty, dla wszystkich chętnych uczniów IX LO. Zabaw30 stycznia 2015, w ostatnim dniu przed zimowymi feriami grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na stok narciarski do Chrzanowa. Miłośnicy „białego szaleństwa” relaksowali się sportowo, szusując na nartach i zjeżdżając na deskach snowboardowych. a i relaks – znakomite!!!
http://www.9lo.lublin.pl:/GALERIE/2014_2015_5150/

sz2
mi
9 października 2012 o godzinie 11:50 w naszej szkole odbył się wykład naszego absolwenta mgr inż. Michała Jasińskiego obecnie pracownika Firmy EADS Astrium (Wielka Brytania) wygłoszony w ramach Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week).

Posumowaniem wykładu był konkurs na temat satelitów i ich zastosowań w różnych dziedzinach Jego laureatką została uczennica klasy I a - Barbara Mądra.

baner

Wspomnienia z wakacji 2012r.

Jeden z sierpniowych tygodni spędziłam ucząc się języka hiszpańskiego i poszerzając swoją wiedzę na temat kultury ojczyzny Cervantesa w Maladze- drugim co do wielkości mieście Andaluzji. Udział w kursie językowym w szkole Málaga ¡Sí! był główną nagrodą w konkursie „Ekologia po hiszpańsku”. Miałam okazję zwiedzić wiele interesujących miejsc, między innymi: muzeum i dom rodzinny Pabla Picasso, Muzeum Carmen Thyssen, pochodzące z XI i XIV wieku zabytki architektury arabskiej oraz ruiny teatru rzymskiego. Pobyt w Maladze był dla mnie również możliwością do nawiązania przyjaźni z wieloma osobami z pochodzącymi z całego świata i podobnie jak ja uczącymi się języka hiszpańskiego. Wyjazd ten na pewno zapamiętam na długo jako jedną z najciekawszych przygód w moim życiu.
Sylwia Frączek

Od 4 do 14 lipca bieżącego roku, w Żerkowie, niewielkiej miejscowości niedaleko Poznania odbył się obóz językowy zorganizowany przez OJH i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 30 osób, które wykazały się największą wiedzą na pierwszym i drugim etapie Olimpiady Języka Hiszpańskiego, miało okazję spędzić dziesięć dni poszerzając swoje wiadomości z zakresu języka, historii, kultury i literatury Hiszpanii. IX LO im M. Kopernika w Lublinie reprezentowała Katarzyna Wilkosz z klasy 2c oraz Sylwia Frączek z 2f. Wyjazd ten był dla nich okazją do poznania wielu osób uczących się języka hiszpańskiego i zdobycia mnóstwa cennych informacji na tematy związane z ojczyzną Cervantesa, które na pewno wykorzystają w kolejnej edycji olimpiady.
Sylwia Frączek

Wspomnienia z wakacji 2011r.

Uczniowie IX LO na Światowych Dniach Młodzieży MADRYT 2011

3 dni podróży mogą okazać się strasznym przeżyciem, ale nie dla nas! Z pozytywnym nastawieniem wszystko wychodzi lepiej! Walizki upchnięte w bagażniku autokaru, więc możemy obrać kurs tegorocznych wakacji- ruszamy do słonecznej Hiszpanii!... i nie tylko. Tym razem nie na kolonie, czy obóz, lecz na Światowe Dni Młodzieży. Po drodze „zahaczamy” o Pragę, a z niej na nocleg do francuskiego La Salette. Tak niezwykłe i klimatyczne miejsce trudno opisać. Kilkanaście godzin spędzonych wysoko w Alpach nie są w stanie zaspokoić naszego zachwytu. Wyruszamy do kolejnego punktu- już w Hiszpanii. Lekko wietrzną pogodą przywitała nas Barcelona. Również z nutką lekkiego niedosytu zwiedzaniem, udajemy się do turystycznego miasteczka w pobliżu Granady- Motrill. Spędzamy tu kilka dni, podczas których nie zabrakło plażowania nad przepięknym, ciepłym morzem, zwiedzania malowniczego miasteczka jak i samej Granady, która zachwyciła nas niezwykłością arabskiej architektury. Zaczęły nawiązywać się pierwsze międzynarodowe kontakty. Ze względu na znajomość hiszpańskiego miałyśmy okazję rozmawiać z wieloma osobami. Poznałyśmy między innymi młodzież z Włoch, Kuby czy Brazylii. Po 4 dniach wyruszyliśmy do Madrytu. Od razu było widać, że odbywają się tu jakieś uroczystości. Ulice pełne były ludzi z najróżniejszych zakątków świata. Wszyscy uśmiechnięci emanowali wewnętrzną radością. Na te kilka dni Madryt stał się stolicą młodych ludzi, którzy od świtu do późnych godzin nocnych nie dawali miastu zasnąć. Muzyka, taniec, śpiew…. Po prostu wielka fiesta! Niestety, jak to często bywa na takich wyjazdach nie zabrakło również niemiłych przygód, jak zagubiony plecak, wizyta na pogotowiu, czy na komisariacie. Na szczęście dzięki naszej znajomości hiszpańskiego udało nam się wybrnąć z każdej opresji . Przez naszą polską grupę zostałyśmy „zatrudnione” na etatowych tłumaczy języka hiszpańskiego, co od razu bardzo nam się spodobało. Teraz już wiemy, że nauka nowych słówek jest bardzo przydatna i często pozwala wybrnąć z niejednej opresji. Po 5 dniach spędzonych w Madrycie nadszedł czas na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży. Na lotnisku „Cuatro Vientos” zebrało się kilka milionów młodych ludzi, aby spotkać się z Papieżem. Było to niesamowite przeżycie! Takie tłumy, razem w jednym miejscu… Nikogo ani na moment nie opuszczał wspaniały nastrój. Nawet ponad 40 stopniowy upał w dzień i niespodziewana ulewa w nocy nie były w stanie popsuć tej niezwykłej atmosfery. Po nocy spędzonej „pod chmurką”, (lub jak, kto woli w „ wielogwiazdkowym hotelu”) i porannych uroczystościach nadszedł czas powrotu do domu. Ale, ale… to przecież nie koniec! Przed nami jeszcze ostatni punkt naszej wyprawy… Paryż – światowa stolica mody! W ciągu jednego dnia udało nam się zobaczyć m.in. Wieżę Eiffla, łuk Triumfalny, katedrę Notre-Dame i pospacerować klimatycznymi uliczkami z niezliczoną ilością kawiarenek. Po kilku godzinach snu w przytulnym paryskim hotelu, wsiedliśmy do autokaru i obraliśmy kierunek- Lublin. Podróż minęła w oka mgnieniu, ponieważ po 3 tygodniach wojaży, niesamowitych przeżyć, przygód i emocji zmęczenie dało się we znaki… 24 sierpnia szczęśliwie dotarliśmy do domu. Rok szkolny zaczął się już na dobre, ale my cały czas z uśmiechem na twarzy wspominamy nasze wakacje, oglądamy zdjęcia i utrzymujemy kontakt z naszymi nowopoznanymi znajomymi.Już teraz planujemy kolejny wyjazd na ŚDM. Tym razem czeka na nas… Rio de Janeiro!!! To niestety dopiero za 2 lata, ale kto wie, może spotkamy się już w następne wakacje…

VIAJE EDUCATIVO – Madrid 2011 Wspomnienia uczennicy klasy 3F Ani Drabik Dzięki nauczycielom z naszej szkoły oraz Ambasadzie Hiszpańskiej miałam okazję, razem z trzema innymi dziewczynami z Lublina, uczestniczyć w wyjeździe edukacyjnym do Hiszpanii organizowanym corocznie dla uczniów sekcji dwujęzycznych z językiem hiszpańskim. Podróż trwałą łącznie 10 dni, od 6 do 16 lipca 2011 r. Po dosyć ciężkiej podróży, 7 lipca rozpoczęliśmy naszą krótką, ale niezwykle intensywną przygodę z Sorią i Madrytem. Nie mieliśmy ani minuty czasu żeby się nudzić. Nasi hiszpańscy animatorzy zadbali o to, żebyśmy wykorzystali do maksimum nasz pobyt w Hiszpanii. I tak oto mieliśmy okazję poznać nie tylko historię i kulturę Sorii, ale również odwiedzić bardzo wiele interesujących miejsc, takich jak między innymi: Katedra w Burgos, Numancję, Segovię, muzeum prehistorii Acapuerca, małe miasteczka i parki naturalne w okolicy Sorii i wiele innych. Pomiędzy posiłkami i wejściami do muzeów, animatorzy organizowali nam mnóstwo gier i zabaw, uczyli nas nowych piosenek, tańczyliśmy nawet na środku placu głównego lub w pobliskim parku, cały czas integrując się z osobami z Bułgarii i Czech, którzy brali udział w wyjeździe razem z grupą polską. Niestety ósmego dnia musieliśmy wyjechać z małego, spokojnego i bardzo pięknego miasteczka Sorii. Udaliśmy się do Madrytu, gdzie spędziliśmy ostatnie dwa dni. Zwiedziliśmy Muzeum Prado oraz Pałac Rodziny Królewskiej. Wolny czas spędziliśmy w Parku El Retiro, najbardziej znanym w Madrycie oraz na Puerta del Sol. I tą właśnie wizytą zakończyliśmy naszą podróż do Hiszpanii. Wróciliśmy do Polski, trochę przygnębieni koniecznością opuszczenia naszej kochanej Hiszpanii, ale za to bogatsi o nowe wspomnienia i o nowe znajomości nie tylko z Warszawy, Wrocławia czy innych miast Polski, ale również z Bułgarii i Czech. I oczywiście… już tęskniąc za Hiszpanią..:)

Sekcja hiszpańska na Dniach Otwartych

W dniu 26 marca 2011 odbyły się w naszej szkole Dni Otwarte.
Uczniowie sekcji hiszpańskiej wzięli w nich aktywny udział. W tym dniu pracownia języka hiszpańskiego zamieniła się w maleńką Hiszpanię tak, aby odwiedzający mogli, choć na chwilę, poczuć jej gorący klimat.
Były dekoracje w postaci byków i wachlarzy, piękne plakaty, prezentacja o nauce w sekcji hiszpańskiej oraz o osiągnięciach naszych uczniów, opracowana przez uczennice klasy 2 F, muzyka w rytmie latino… Nie zabrakło też poczęstunku w postaci tortilli de patatas, która jest typową hiszpańską potrawą. Na korytarzu przed salą uczniowie klasy 2 F i 1 F przygotowali gazetkę poświęconą wymianie ze szkołą w Cáceres. Uczennice w tym dniu założyły typowe hiszpańskie stroje tancerek flamenco i we tym przebraniu opowiadały naszym gościom o sekcji hiszpańskiej oraz o kraju Cervantesa.
Dodatkowo klasa 1 F zaprezentowała na sali gimnastycznej aranżację taneczną do piosenki Juanes’a „La camisa negra”.

Sekcja hiszpańska - Stypendia Ministerstwa Edukacji Królestwa Hiszpanii

W tym roku po raz kolejny zostały przyznane przez Ambasadę Królestwa Hiszpanii stypendia pieniężne dla najlepszych uczniów klas dwujęzycznych.
Wyróżnieniem tym została uhonorowana uczennica klasy I F Aleksandra Jezierska. Nagrody wręczyła laureatom Radca do Spraw Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii, Pani Nuria Domínguez de Mora, podczas uroczystości w Trybunale Koronnym zorganizowanej wspólnie przez Gimnazjum nr 19 oraz IX LO w dniu 28 marca 2011 roku. Przybyli na nią również przedstawiciele lubelskich władz oświatowych, aby osobiście pogratulować laureatom wspaniałych wyników w nauce, a Paniom Dyrektor Zofii Bieleckiej i Elżbiecie Bolibok, znakomitych uczniów
Sekcja hiszpańska – Wyjazd edukacyjny do Madrytu

W tym roku nasza szkoła otrzymała od Ambasady Królestwa Hiszpanii jedno stypendium w postaci wakacyjnego wyjazdu edukacyjnego do Madrytu.
Wyróżnienie to otrzymała Anna Drabik z klasy 2 F w nagrodę za wysokie wyniki w nauce, aktywność oraz działalność na rzecz promowania sekcji i języka.

III Edycja Konkursu „Ekologia po hiszpańsku”
Podczas uroczystości przekazania stypendiów Ministerstwa Edukacji Królestwa Hiszpanii w Trybunale Koronnym w dniu 28 marca zostały wręczone również nagrody w III Edycji Konkursu „Ekolologia po hiszpańsku”.
Nagrodę główną w postaci rocznego kursu języka hiszpańskiego ufundowała Szkoła języków Romańskich „Diálogo”, z którą od tego roku współpracujemy. Jej reprezentant, Pan Tomasz Chudak, osobiście wręczył zwyciężczyni – Kindze Nowosad, uczennicy klasy 2 F z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie, list gratulacyjny oraz dyplom upoważniający do udziału w kursie języka hiszpańskiego w roku szkolnym 2011/2012.
Nagrody za II i III miejsce w postaci słowników, książek oraz drobnych upominków ufundowało IX Liceum Ogólnokształcące oraz Biuro Radcy do Spraw Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii. Otrzymały je uczennice Zespołu Szkół Europejskich w Puławach – Karolina Kozak oraz Monika Kosmala.

Laureatkom gratulujemy i zapraszamy już za rok do kolejnej edycji konkursu!

16 marca 2011 roku gościła w Lublinie grupa 500 młodych ludzi z Izraela. Do naszej szkoły przyjechali uczniowie ze szkoły lotniczej z Ber Szewy wraz z opiekunami. Włączyliśmy się w realizację projektu PORTA Lublin oraz przeprowadziliśmy warsztaty, których celem była integracja młodzieży z Polski i Izraela. Nosiły one tytuł „Ślady Miasta”. Uczestniczyli w nich uczniowie klas pierwszych – kulturoznawczej i humanistycznej oraz inni chętni moderatorzy, wśród nich nasi absolwenci, a także grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie.


O godzinie 17.45 odbyło się zorganizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” Misterium Pamięci „ Lublin - Pamięć Zagłady”. Była to forma upamiętnienia kolejnej rocznicy początku likwidacji lubelskiego getta.
O godz. 18.15 zgasły wszystkie latarnie na terenie dawnej Dzielnicy Żydowskiej. W tym samym momencie w odkrytych wcześniej studzienkach kanalizacyjnych pojawiły się smugi światła. Po chwili rozpoczęło się Oratorium „Pamięć Miejsca”. Był to rodzaj spektaklu, mającego trójdzielną kompozycję, opartego na ograniczonych do minimum środkach wyrazu – dźwięku i światła. Warstwę brzmieniową tworzyły odczytywane w porządku alfabetycznym przez młodzież polską i izraelską nazwiska mieszkańców nieistniejącego Miasta Żydowskiego oraz niezwykła, budująca nastrój kompozycja muzyczna zbudowana w oparciu o dźwięki i nagrania archiwalne związane z Zagładą (m. in. relacje świadków).
Głównym elementem konstrukcyjnym Oratorium był tekst libretta. Powstał on z fragmentów dziennika Idy Gliksztajn opisującego zagładę lubelskiego getta. Był czytany przez dwóch narratorów, po polsku i hebrajsku. Na koniec Misterium zaśpiewana została przez wszystkich jego uczestników piosenka „Cały świat to jeden wąski most” („Kol Haolam Kulo”).

ŚWIĘTO SZKOŁY
Podczas obchodów „Dnia dla Kopernika — Święta Szkoły” 19 lutego 2011 r. zaprezentowane zostały wybrane prezentacje multimedialne wyróżnione w konkursie szkolnym IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie „Jak dzisiaj korzystamy z myśli Kopernika (aspekty fizyczne i astronomiczne)” :
zobacz stronę<konkursy>

********************************************************************************

ROK CHOPINOWSKI

Dnia 6 grudnia 2010r. odbyła się uroczystość zamykająca obchody
Roku Fryderyka Chopina zorganizowana przez p. Jolantę Trześniowską.
Składała się z dwóch części:
1.Wykładu prof. dr hab. Dariusza Trześniowskiego „Chopin w literaturze” (w ramach współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UMCS)
2.Prezentacji multimedialnej poświęconej postaci kompozytora i krótkiego programu poetyckiego.

Część artystyczną przygotowała p. Grażyna Puchala. W recytacjach tekstów poświęconych Chopinowi udział wzięli uczniowie klasy I E: Stanisława Flis, Joanna Kwiecińska, Ewa Malinowska, Magdalena Piłat; z klasy II G: Marcin Banach, Grzegorz Brodzicki, Agnieszka Fijałek, Maciej Kozik, Bartłomiej Kubacki, Michalina Kwiatek, Paweł Szczukiewicz, Mateusz Szymanek, Szymon Szymonowicz, Paulina Wojtyła, Aleksandra Żak.
Prezentację multimedialną poświęconą Fryderykowi Chopinowi przedstawili uczniowie klasy III A: Dominika Hodun i Piotr Goździk. Nagłośnienie i obsługę sprzętu przygotowali uczniowie klasy III A.

Wykład prof. Dariusza Trześniowskiego poświęcony był kilku kluczowym zagadnieniom z zakresu biografii kompozytora, niepowtarzalności jego dzieł oraz odzwierciedlenia postaci artysty i jego muzyki w tekstach literackich wybranych epok. Rozważania Wykładowcy podzielone zostały na cztery sfery tematyczne: Chopin – fenomen, Zrozumieć muzykę ,Chopin – człowiek, Chopin a popkultura. Prof. Trześniowski, sam zafascynowany muzyką Chopina, wyeksponował stosunek poetów-romantyków do wielkiego kompozytora , wskazał uniwersalny wymiar muzyki doceniony przez Norwida i Przybyszewskiego, przywołał i poddał analizie wiersze Norwida, Ujejskiego, Wolskiego, Rydla, Zagajewskiego, Miłosza, Iwaszkiewicza, Berenta. Z pozycji badacza literatury dokonał wnikliwej interpretacji dzieła literackie stworzone w hołdzie wielkiemu kompozytorowi. Wykład był doskonałym dopełnieniem i zakończeniem obchodów Roku Fryderyka Chopina w naszym liceum. Tę naukową część uroczystości przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy I F pod kierunkiem Jolanty Trześniowskiej, koordynatora wieloletniej już współpracy IX Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lublinie z Instytutem Filologii Polskiej UMCS.

prof. Dariusz Trześniowski-profil
(Dokument DOCX [nowy MS Word], 18.6 kB)

W tym roku już po raz drugi nasza Szkoła brała udział w Dniu Życzliwości organizowanym przez Fundację Działań Edukacyjnych Kreadukacja. Na przełomie września i października całe klasy uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panie z Fundacji. Miały one na celu pokazanie jak być życzliwym wobec innych. Osoby chętne dostały propozycje czynnego zaangażowania się w Dzień Życzliwości. Polegało to na wymyśleniu i zorganizowaniu działania promującego życzliwość jako wartość społeczną.
Do akcji zgłosili się uczniowie z klas: 1G, 2B, 2E i 2F. Każda z grup wpadła na interesujący i oryginalny pomysł i doprowadziła do jego realizacji.
Z okazji Dnia Życzliwości 21 XI odbył się happening przy Trybunale Koronnym. Wszyscy życzliwi lublinianie stworzyli „Krąg Życzliwości” wokół budynku, podając sobie kolorowe sznurki. Podsumowanie projektu miało miejsce 10 XII 2010 r. w Ratuszu, kiedy każda z grup przedstawiła swoja inicjatywę zebranym. Były to między innymi:
-rozdawanie dzieciom „uśmiechniętych baloników”
-zbiórka pieniędzy na Dom Dziecka
Uczniowie naszej Szkoły udowodnili, że warto być życzliwym i nie jest to trudne. Wystarczy tylko chcieć.
SZKOŁA OTRZYMAŁA TYTUŁ AMBASADORA ŻYCZLIWOŚCI
Natalia Flis 2F

PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ

Młodzież z naszej szkoły bierze udział w programie „Przywróćmy Pamięć” mającym na celu pomóc młodym ludziom poznać historię, tradycję oraz kulturę Żydów zamieszkujących niegdyś nasze miasto.
Oto efekty ich działań:
http://copernicus.9lo.lublin.pl/~mznamier/pamiec_small/index.html

WSPÓŁPRACA Z UMCS

Z radością i ogromną satysfakcją informujemy, iż w dniu 25 XI 2008 została podpisana umowa o wzajemnej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Uniwersytet objął honorowym patronatem naszą szkołę już w roku 1992, ale podpisany w dniu wczorajszym dokument określa w sposób bardzo konkretny obszary wspólnych działań, dzięki którym nasi najlepsi uczniowie będą mogli między innymi:
  • być objęci systemem konsultacji przez pracowników Uniwersytetu w przygotowaniach do olimpiad przedmiotowych;
  • słuchać wykładów uwzględniających zagadnienia maturalne i olimpijskie, z e szczególnym akcentem na przedmioty doświadczalne;
  • podjąć współpracę ze studentami Uniwersytetu na płaszczyźnie kulturalno-oświatowej w ramach kół zainteresowań, radia akademickiego i teatru oraz w zakresie organizacji projektów z dziedziny kultury i popularyzacji nauki;
  • uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Uniwersytet;
  • korzystać z zasobów dydaktycznych Uniwersytetu, a także mieć dostęp do księgozbioru na zasadzie możliwości korzystania z czytelni Bibliotek Wydziałowych i Instytutowych oraz Biblioteki Głównej UMCS.
Ufamy, iż jest to dopiero początek dobrych praktyk w zakresie efektywnej wzajemnej współpracy między Liceum a Uniwersytetem, czego wszystkim życzymy.

Dzień Ziemi, 22 IV 2010
(Prezentacja [strszy MS PowerPoint], 5.5 MB)

[E]