23.03.2017r.
W naszej szkole gościli uczniowie z Belgii. Uczestniczyli już w lekcjach oraz zatańczyli Belgijkę:) Uczniowie zwiedzili też Muzeum na Majdanku oraz Warszawę. W planach jest jeszcze wyjazd do Kazimierza.
dd
b4
b3
b1
b2

10.02.2017r.
Zebranie z rodzicami w sprawie organizacji pobytu uczniów z Belgii w Lublinie (wymiana z liceum z Kortrijk) odbędzie się 15.02 2017 r. (środa) o godz. 17.00 w sali 12.

Wymiana uczniowska do Hiszpanii
Zapraszamy uczniów zainteresowanych udziałem w wymianie ze szkołą w Cáceres w Extremadurze na zebranie we wtorek 31.01 o godz. 9.55 w sali 11.
Uwaga! Zmiana terminu naszego pobytu w Cáceres: 30.03 – 06.04. 2017
Są jeszcze wolne miejsca! Potrzebujemy 29 osób!
Możliwy udział w wymianie uczniów bez znajomości języka hiszpańskiego, tylko z językiem angielskim!
Naprawdę warto!
Na zebraniu poznacie m.in. szczegóły dotyczące pobytu w Hiszpanii i w Polsce (program wycieczek).
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłoszenie chęci udziału w wymianie najpóźniej do do p. A. Cieniuch-Król

i

15.12.2016W dniach 9-14.12.2016r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Bożeny Fijałkowskiej, Marty Kwiatek, Magdaleny Sałgut i Małgorzaty Kowalczyk uczestniczyli w warsztatach językowych w Londynie. W czasie swojego pobytu zwiedzali najważniejsze zabytki Londynu pięknie udekorowane ozdobami świątecznymi, a także doskonalili umiejętności językowe mieszkając u angielskich rodzin.
l1
l2

W dniach 15.11 – 01.12.2016 uczniowie z klas 2g i 1a w składzie Aleksandra Stodółkiewicz, Julia Działo, Weronika Adamczyk, Krzysztof Bogacz, Bartosz Żmudziak, Michał Kucharzyk i Krzysztof Walter-Croneck, wzięli udział w wyjeździe na warsztaty w języku angielskim do Szwajcarii w ramach „Intercultural Exchange Projects”. Organizatorzy wyjazdu: Pestalozzi Children’s Foundation oraz UEF Wojciechowski zapewnili młodzieży z Polski i Mołdawii możliwość: integracji, udziału w warsztatach z umiejętności społecznych, zajęciach na takie tematy jak tożsamość, osobowość, stereotypy, prawa dziecka, tolerancja, dyskryminacja, przemoc, a także nagraniu własnej audycji radiowej. Ale warsztaty to nie wszystko. W wolnym czasie młodzież zwiedziła Zurich, St. Gallen, Bregencję, Konstancję i Ulm, a największą atrakcją okazał się wjazd kolejką na szczyt Santis ( 2502 m n.p.m) z przepiękną panoramą Alp Wschodnich. Wrażenia z pobytu w Szwajcarii na długo pozostaną w naszej pamięci.
Pozdrawia opiekun grupy, Iwona Mędrkiewicz
sw2
sw3

Przez ostatni tydzień września gościliśmy w naszej szkole studenta z organizacji AIESEC . Mark Vincent Ong pochodzi z Filipin. Mark z wielkim entuzjazmem prowadził warsztaty w naszej szkole. Tematyka tych inspirujących spotkań dotyczyła m. in. kultury, sztuki oraz zagadnień społecznych. Uczniowie chętnie rozmawiali z naszymi gościem na temat zwyczajów i tradycji a także motywacji do zdobywania nowych umiejętności. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszego liceum.

l3
l2
l1
27.09.2016 w naszej szkole odbyło się na spotkanie promocyjne Lokomotyw. Tym, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie, a nie wysłali jeszcze zgłoszenia, przypominamy, że rekrutacja trwa nadal ( na dole- formularz rekrutacyjny)! Dodatkowe informacje można uzyskać u p. prof. Agnieszki Stanek i Beaty Bojar. Przypominamy, co to są Lokomotywy: W okresie od września do grudnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły mogą wziąć udział w projekcie „Lokomotywy”. Jest on skierowany do osób kreatywnych, ambitnych i aktywnych, które chcą zmienić coś w swoim otoczeniu, a jednocześnie zdobyć profesjonalną wiedzę oraz doświadczenie z zakresu zarządzania i realizacji projektów kulturalnych. Każdy uczestnik przejdzie serię szkoleń z tematyki komunikacji, pracy w grupie, treningu kreatywności, zarządzania projektem, pozyskiwania funduszy oraz promocji. Oprócz szkoleń udział w projekcie gwarantuje także moduł praktyczny - grupa zrekrutowanych uczniów wspólnie wypracuje pomysł na inicjatywę, a następnie otrzyma wsparcie tutora, który pomoże zrealizować im ten pomysł w szkole. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie http://www.teatrikon.pl/animacja/lokomotywy/rekrutacja

fil3
fi1
Młodzież z klas trzecich od wielu lat uczestniczy w projekcie ,,Filharmonia, ostrożnie, wciąga!„ przygotowanym przez Warszawski Instytut Muzyki i Tańca, jest on realizowany jest w Filharmonii Lubelskiej. Koordynacją projektu w naszej szkole zajmują się p. Agata Iwaniak i p. Grażyna Puchala.
Dnia 15.09.2016 roku uczniowie klas trzecich wzięli udział wraz z opiekunami i panią dyrektor Hanną Rusek w próbie generalnej koncertu, na której maturzyści mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta.
W tegorocznej edycji uczestniczyć będzie 137 osób z klas trzecich. Dzięki uczestnictwu w projekcie nasza młodzież otrzyma darmowe, podwójne bilety na 11 koncertów w sezonie 2016/2017.
Młodzież Kopernika wyróżniła się na koncercie nie tylko liczebnością, ale także, ku zaskoczeniu całej sali, galowymi strojami.


jo
j
Nasi maturzyści wraz z opiekunami brali udział w 32 Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę. Uczestniczyli w drodze krzyżowej na murach klasztoru oraz we mszy świętej w bazylice, modląc się przede wszystkim o dobrze zdaną maturę.
Przed mszą zrobiono pamiątkowe zdjęcie:)

ll
lo4
lo3
Lokomotywy 2016

Lokomotywy: weź udział w szkoleniach i zrealizuj własny projekt! W okresie od września do grudnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły mogą wziąć udział w projekcie „Lokomotywy”. Jest on skierowany do osób kreatywnych, ambitnych i aktywnych, które chcą zmienić coś w swoim otoczeniu, a jednocześnie zdobyć profesjonalną wiedzę oraz doświadczenie z zakresu zarządzania i realizacji projektów kulturalnych. Każdy uczestnik przejdzie serię szkoleń z tematyki komunikacji, pracy w grupie, treningu kreatywności, zarządzania projektem, pozyskiwania funduszy oraz promocji. Oprócz szkoleń udział w projekcie gwarantuje także moduł praktyczny - grupa zrekrutowanych uczniów wspólnie wypracuje pomysł na inicjatywę, a następnie otrzyma wsparcie tutora, który pomoże zrealizować im ten pomysł w szkole.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy do wypełnienia formularza rekrutacyjnego dostępnego na stronie http://www.teatrikon.pl/animacja/lokomotywy/rekrutacja i na spotkanie promocyjne, które odbędzie się 27.09.2016 od 12:00 do 15:00.
Organizatorem „Lokomotyw” jest Fundacja TEAM Teatrikon. Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronach: www.lokomotywy.teatrikon.pl oraz www.facebook.com/LOkomotywy.projekt

Informacje na temat konkursów i olimpiad przedmiotowych (geografia, ekonomia i podstawy przedsiębiorczości.
Zachęcamy uczniów do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2016/2017.
1. Olimpiada geograficzna - http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/edycje-olimpiady/xli-l/xliii-olimpiada-geograficzna/
2. Ogólnopolska Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH – http://www.diament.agh.edu.pl/index.php/zadania-aktualne
3. Olimpiada Przedsiębiorczości - http://www.olimpiada.edu.pl/aktualnosci
4. Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej - http://owe.pte.pl/informacje/informacje-ogolne.html
5. Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną Rzeki Portugalii Organizatorem konkursu jest Centrum Języka Portugalskiego/Camões przy UMCS
6. Konkurs wiedzy o Portugalii i Brazylii – Organizatorem konkursu jest Centrum Języka Portugalskiego/Camões przy UMCS
7. Ogólnopolski Konkurs Geograficzny „Geo – Planeta” – http://geo.suwikr.pl

Zainteresowane osoby proszę o zgłoszenie się do nauczycielki geografii p. M.Sałgut lub p. Anny Skarżyńskiej (przedmioty ekonomiczne).

l
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów na wycieczkę połączoną z warsztatami językowymi do Londynu, która odbędzie się w dniach 09-14.12.2016 r. Bogaty program obejmuje min: zwiedzanie Tower of London, wizytę w Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki, Muzeum Brytyjskim oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s . Uczestnicy wycieczki będą mogli obejrzeć panoramę metropolii z London Eye oraz poznać miasto od strony Tamizy podczas rejsu statkiem, a wszystko to w cudownej przedświątecznej atmosferze. Intensywny i ciekawy program zwiedzania umożliwia doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Zakwaterowanie uczestników u rodzin brytyjskich. Koszt wyjazdu to 1120 złotych oraz 100 funtów (dla osób do 16 roku życia 70 funtów) .
Zaliczkę w wysokości 300 złotych proszę wpłacać do dnia 03 października do p. B. Fijałkowskiej, p. I. Mędrkiewicz lub p.M.Sałgut.


k1
Drodzy uczniowie, kontynuujemy naszą długoletnią tradycję wymian z różnymi krajami Europy. Chcemy Wam na początek zaproponować atrakcyjną wymianę z Liceum Resee Kortrijk w Belgii w dniach 24-28 X 2016r.
Wylatujemy do Eindhoven skąd zabierają nas rodziny belgijskie do Kortrijk.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do p. profesor Anny Szafran i p. prof. Małgorzaty Kowalczyk.
Młodzież belgijska przylatuje do nas 27-31.03 2017r.

23.04.2016r.
W dniach 18 – 22 kwietnia gościliśmy uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły z Bergamo. Była to rewizyta w ramach wymiany językowej, którą organizujemy w tym roku szkolnym. W programie znalazło się zwiedzanie warszawskiej Starówki, spacer w królewskich Łazienkach, katedra św. Jana i inne zabytki stolicy. Następnie uczniowie z Włoch poznali historię Lublina i najważniejsze miejsca związane z rozwojem naszego miasta. Bardzo silne wrażenie na naszych gościach zrobiło Muzeum Martyrologii na Majdanku. Poza tym zorganizowaliśmy wycieczkę do Kazimierza i zaprosiliśmy naszych gości na lekcje jęz. obcych w naszej szkole. Uczniowie z Bergamo wyjechali z Lublina pełni wrażeń, zaskoczeni niezwykłą gościnnością w polskich rodzinach i zauroczeni widokami Kazimierza.
as2
as1


12.03.2016r.
W dniach 7-11marca 2016 uczniowie naszej szkoły przyjmowali młodzież licealną z Kortrijk (Belgia)
w ramach wymiany kulturowo – językowej. Tematem przewodnim tej wizyty było zapoznanie młodzieży belgijskiej ze śladami II wojny światowej, a także pokazanie naszej historii i kultury w szerszej perspektywie. Belgowie zwiedzili min.: muzeum Chopina i Starówkę w Warszawie, pałac Czartoryskich w Puławach, stare miasto i zamek lubelski, a także galerie malarstwa współczesnego i najważniejsze zabytki w Kazimierzu Dolnym. Nie mogło zabraknąć też zwiedzania obozu koncentracyjnego na Majdanku, który wywarł na naszych gościach bardzo silne wrażenie.
Jednak wymiana to przede wszystkim nawiązywanie przyjaźni , nowe doświadczenia i odkrywanie innej mentalności, innego sposobu życia. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie z Belgii byli w Polsce po raz pierwszy. Spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem w polskich rodzinach, poznali smak naszych rodzimych specjałów i mogli spędzić wolny czas ze swoimi korespondentami . Wszyscy Belgowie podkreślali, że oczarowała ich polska gościnność i niezwykle serdeczna atmosfera w naszej szkole. Jesteśmy przekonani, że wymiana była owocnym i potrzebnym przedsięwzięciem, które z pewnością będzie kontynuowane w przyszłym roku szkolnym.
opr. Anna Szafran
belg
aa3
a1
a3

**********************************************************************************
luty 2016r.
Wymiana szkolna Lublin - Bergamo
Międzynarodowa wymiana szkolna to propozycja dla uczniów i nauczycieli pragnących pracować nie tylko z podręcznikiem w klasie, ale także z rodzimymi użytkownikami danego języka, w naturalnych, niewymuszonych sytuacjach. Język obcy przestaje być wówczas odbierany wyłącznie jako szkolny przedmiot obowiązkowy. Staje się autentycznym narzędziem komunikacji między rówieśnikami, pozwala odkrywać inną kulturę, zwyczaje i mentalność. W roku szkolnym 2015/16 kontynuujemy program współpracy ze szkołami europejskimi. Tym razem zorganizowaliśmy wymianę z liceum w Bergamo we Włoszech. To piękne miasto położone u podnóża Alp należy do włoskich atrakcji turystycznych. Uczniowie uczestniczący w wymianie zwiedzili Bergamo i okolice z przepięknym Mediolanem włącznie. Nasz projekt to jednak nie tylko aspekt turystyczny. To niezapomniana przygoda i doświadczenie dla uczniów, których interesują ludzie i świat. To jedyna w swoim rodzaju okazja do nawiązania kontaktu z rówieśnikami z Włoch. To także możliwość poznania z bliska jak żyje włoska rodzina, jak wygląda nauka we włoskim liceum, jak w rzeczywistości smakują słynne włoskie przysmaki. Projekt wymiany oprócz wyjazdu do kraju partnerskiego zakłada całoroczną współpracę między uczniami obydwu szkół. Tematem przewodnim naszego projektu jest edukacja europejska, a zwłaszcza przełamywanie stereotypów i uprzedzeń wynikających z braku wiedzy o innych kulturach, zwyczajach czy uwarunkowaniach społecznych. Ponieważ językiem komunikacji jest angielski w naszej wymianie mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani uczniowie.
Oprac. Anna Szafran

bb5

*******************************************************************************
Wymiana z Belgią 25.01 – 29.01.2016 r.
https://www.9lo.lublin.pl:417/GALERIE/2015_2016_420_belgia/

W dniach 25.01 – 29.01.2016 r. młodzież naszego liceum z klas I A, II A, I E i II E uczestniczyła w wymianie z uczniami z Rhizo Lyceum OLV Vlaanderen w Kortrijk (fr. Courtrai) w Belgii.
Uczniowie Kopernika brali udział w projekcie historycznym dotyczącym I i II wojny światowej. Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania In Flanders Fields musee w mieście Ieper (fr.Ypres) wspaniałego, interaktywnego miejsca, które przybliżyło nam historię z czasów pierwszej wojny światowej na terenach Belgii oraz pól bitewnych w okolicach miasta. Widzieliśmy cmentarze wojskowe i wzięliśmy udział w ceremonii „Ostatnej Poczty” mającej na celu uhonorowanie ofiar wojny. W dniu następnym pojechaliśmy do Oostende (fr. Ostende), zwiedzanie której rozpoczęliśmy od zobaczenia części słynnego Wału Atlantyckiego (schronów i bunkrów) zbudowanych u wejścia do portu. Dzień kolejny to wizyta w stolicy Belgii – Brukseli, w Parlamencie Europejskim i spacer po Starym Mieście. W czasie naszej wymiany mieliśmy także okazję zapoznania się ze sposobem prowadzenia lekcji w belgijskiej szkole i z ich życiem codziennym.
W czasie tych pięciu dni doświadczyliśmy niezwykłej życzliwości ze strony Belgów. Okazali się bardzo otwarci i przyjaźni, zarówno nasi rówieśnicy jak i ich rodzice. Byliśmy pod wrażeniem jak piękna jest Belgia. Była to niezapomniana wyprawa i na pewno z chęcią byśmy ją powtórzyli.
(Opr. Julia Remiszewska I e i prof.M. Kowalczyk)

.............................................................................
W belgijskiej gazecie, czytamy o wymianie pomiędzy Liceum z Lublina i Liceum z Kortrijk (Belgia) Pozdrowienia z Belgii. Franceska VERHENNE dyrektor RHIZO Lyceum OLV Vlaanderen, Kortrijk, Belgia „In a Belgian newspaper, we read About The Exchange beween The Liceum in Lublin and The Liceum in Kortrijk, Belgium. Greetings from Belgium! Franceska VERHENNE, headmaster of RHIZO Lyceum OLV Vlaanderen, Kortrijk, Belgium”
4
3
bbbb
**********************************************************************************
Wyjazd uczniów do Neapolu W dniach 24.11 – 29.11.2015 uczniowie klasy IH uczestniczyli w konkursie „The International Students Lab Competition”. Przed wyjazdem uczniowie wraz z panią E.Bychawską przygotowali prezentacje na konkurs. Uczniowie musieli wykorzystać materiały, które stworzyli uczniowie klasy 3G wraz z uczniami z liceum w Neapolu w styczniu tego roku. Oprócz prezentacji uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować stoisko oraz materiały promujące swoją działalność. Podczas konkursu uczniowie prezentowali się na scenie i przy stoisku, a następnie byli oceniani przez profesjonalne jury. Pomimo przygotowań i zaangażowania naszych uczniów nie udało się nam wygrać. Jednak uczestnictwo w międzynarodowym konkursie oraz obecność uczniów z różnych krajów dostarczyła nam wielu doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Oprócz uczestnictwa w konkursie młodzież miała okazję odwiedzić Muzeum w Pompejach, a także zwiedzić najpiękniejsze oraz najbardziej znane i zabytkowe miejsca w Neapolu.
Opracowała: E.Bychawska

Wyjazd do Neapolu był bardzo ciekawym przeżyciem. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć nowe miejsca i poznać panujące tam zwyczaje. Szkoda, że nie mieliśmy okazji, aby nawiązać bliższy kontakt z młodzieżą w naszym wieku. Mimo to, uważam że wyjazd był dobrym pomysłem. Mieliśmy okazję nauczyć się włoskich słówek, a także zobaczyć Neapol oraz Pompeje.
Jestem pewna, że w przyszłości każdy z nas chętnie odwiedzi Włochy ponownie (a zwłaszcza piękny Neapol).
opr. Adrianna Pyc
1
n1
n2
n3

Wymiana Młodzieży z Francją W dniach 02-10.10.2015r. uczniowie Kopernika brali udział w projekcie historycznym dotyczącym I i II wojny światowej we francuskiej szkole St . Quentin. Projekt rozpoczął się wizytą młodzieży z Francji w naszej szkole w kwietniu ubiegłego roku. Francuzi w towarzystwie naszych uczniów zwiedzali miejsca pamięci związane z II wojną światową oraz uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez polską młodzież. Druga część projektu była realizowana we Francji. Uczniowie Kopernika zwiedzali miejsca historyczne upamiętniające I wojnę światową, pola bitewne la Boisselle, Beaumont-Hamel, Rancourt, Amiens, Paryż i St. Quentin. Podczas wspólnych warsztatów młodzież tworzyła prezentacje multimedialne i plakaty w języku angielskim i francuskim, które zostały przedstawione rodzicom i nauczycielom na pożegnalnym spotkaniu. Uczestnicy projektu pracowali w atmosferze wzajemnej tolerancji i życzliwości. Wymiana polsko-francuska została uznana przez uczniów i organizatorów za udane przedsięwzięcie. Opr. B. Bojar, E. Bychawska, J. Doroszuk
l
l3
l2
l1

ff2
W roku szkolnym 2014/15 kontynuujemy program współpracy ze szkołami europejskimi. Naszą placówką partnerską jest liceum Condorcet w Saint Quentin we Francji. Uczniowie biorący udział w wymianie w dniach 10-18 października zwiedzili Pikardię, zatokę la Baie de Somme, a także stolicę Francji i Belgii. Nasz projekt to jednak nie tylko atrakcje turystyczne. To niezapomniana przygoda i doświadczenie dla tych, których interesują ludzie i świat. To jedyna w swoim rodzaju okazja do nawiązania kontaktu z rówieśnikami z Francji. To także możliwość poznania z bliska jak żyje francuska rodzina, jak wygląda nauka we francuskim liceum, jak w rzeczywistości smakują słynne francuskie przysmaki.

opr. p. Anna Szafran
ff
fr1

Izrael flaga
Wymiana Lublin - Ra'anana (Izrael)
W październiku 2010 roku uczestniczyliśmy w wymianie ze szkołą w Izraelu. Jest to nasza partnerska szkoła: Ostrovsky High School. Lecąc byliśmy pełni obaw jak przyjmą nas nasi nowi koledzy. Wylądowaliśmy w Izraelu około godz. 3 rano. Powitali nas tam nauczyciele, a następnie pojechaliśmy autokarem do Ra'anany poznać naszych gospodarzy. Kiedy zabrano nas do domów okazało się, że mamy niewiele czasu na to żeby odpocząć, ponieważ już o 8 rano musieliśmy być na spotkaniu w szkole. Tam bardzo miło przyjęła nas dyrekcja szkoły. Potem udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z panem burmistrzem . Bardzo sympatyczny burmistrz Ra'ananany, dowiedziawszy się że nie widzieliśmy jeszcze drzewek pomarańczowych (symbolu miasta), zaproponował nam wycieczkę do parku. Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny, który mogliśmy spędzić beztrosko leżąc na trawie. To wynagrodziło nam zmęczenie całego dnia:-) Wieczorem większość z nas udała się na mecz koszykówki. Następnego dnia mieliśmy szansę poznać szkołę, uczestnicząc w lekcjach i rozmawiając z uczniami. Tego samego dnia nauczyciele z Ostrovsky High School zorganizowali nam wycieczkę do Tel Aviv'u. Wielką atrakcją była dla nas kąpiel w ciepłym morzu. W kolejnych dniach zwiedziliśmy: Jerozolimę, Nazaret, Morze Martwe, Masadę. Nasi gospodarze starali się urozmaicić nam pobyt. Zabierano nas wieczorem na spotkania z tamtejszą młodzieżą do kawiarni, prywatnych domów itp. Ciekawym przeżyciem była możliwość uczestniczenia razem z gospodarzami w święcie Szabatu (uroczysta sobotnia kolacja). W czasie pobytu mogliśmy spróbować falafeli, humusu i wiele innych potraw typowych dla tamtejszej kuchni. Ostatniego dnia większość z nas wraz z naszymi gospodarzami udała się nad morze gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Wieczorem, niestety, przyszedł czas na smutne pożegnanie z naszymi gospodarzami. Liczymy jednak ,że nie stracimy z nimi kontaktu i będziemy mogli nadal wymieniać się wiadomościami. Ten pobyt był dla nas niezapomnianym przeżyciem. Dzięki życzliwości naszych nowych przyjaciół mogliśmy zobaczyć miejsca, które dla wielu z nas na zawsze pozostaną w pamięci, a także poznać życie mieszkańców Izraela.
Zobacz zdjęcia z wyjazdu w zakładce: galeria

Opracowała: Anna Znamierowska IIe, 10 XI 2010r.
*******************************************************************************
flaga Francji
Wymiana Lublin – St Quentin (Francja)

W roku szkolnym 2010/11 kontynuujemy program współpracy ze szkołami europejskimi. Tym razem naszą placówką partnerską jest liceum Condorcet w Saint Quentin we Francji. Rodzinne miasto Juliusza Verne położone na trasie Paryż Bruksela należy do jednej z wielu atrakcji turystycznych Pikardii. Uczniowie uczestniczący w wymianie będą zwiedzać Amiens i okolice ze stolicą Francji włącznie. Nasz projekt to jednak nie tylko atrakcje turystyczne. To niezapomniana przygoda i doświadczenie dla tych, którzy interesują się odkrywaniem innej kultury, zwyczajów, tradycji, smaków, mentalności itp. To jedyna w swoim rodzaju okazja do nawiązani kontaktu z rówieśnikami z Francji. To także możliwość poznania z bliska jak żyje francuska rodzina, jak wygląda nauka we francuskim liceum, jak w rzeczywistości smakują słynne francuskie przysmaki. Projekt wymiany oprócz wyjazdu do kraju partnerskiego zakłada całoroczną współpracę między uczniami obydwu szkół. Wspólnie z nauczycielami z Francji opracowaliśmy kalendarz działań do realizacji obejmujący min: wymianę korespondencji, tworzenie forum dyskusyjnego, a także tworzenie strony www w języku angielskim. Tematem przewodnim naszego projektu jest edukacja europejska, a zwłaszcza przełamywanie stereotypów i uprzedzeń wynikających z braku wiedzy o innych kulturach, zwyczajach czy uwarunkowaniach społecznych.

Opracowała: Anna Szafran

13.04.2011-21.04.2011 Wymiana Lublin – St Quentin
W kwietniu 2011 roku kontynuowaliśmy wymianę z uczniami Liceum Condorcet.
Organizatorami tegorocznej wymiany byli p. Małgorzata Kowalczyk-Figiel, p. Anna Szafran i p. Bartłomiej Kowalik. Już na długo przed wyjazdem byliśmy wszyscy bardzo podekscytowani perspektywą ponownego spotkania z zachodnimi sąsiadami. Mieliśmy spędzić u nich tydzień, w którym poznamy ich codzienne życie w St Quentin i wybierzemy się na upragnioną wycieczkę do Paryża. Na miejscu czekali na nas profesor Pierre-Alex i nasi korespondenci, którzy zapoznali nas ze swoimi rodzinami. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się do miasta, wieczorem zaś przeznaczyliśmy czas na odpoczynek po długiej podróży i wspólną integrację. Podczas kolejnych dni polscy uczniowie mieli sposobność uczestniczyć w meczu koszykówki, zwiedzić St Quentin i przekonać się jak wyglądają zajęcia w Liceum Condorcet. Owe liceum zrobiło na nas niemałe wrażenie, zostaliśmy oprowadzeni po kompleksie pokaźnych budynków, gdzie oddzielne części należały do liceum i nowocześnie wyposażonego technikum. Razem z francuskimi uczniami uczestniczyliśmy w ich lekcjach, zorganizowaliśmy także zajęcia sportowe. W ramach rozrywki chodziliśmy z naszymi korespondentami m.in. na lodowisko, kręgle, towarzyszyliśmy im na mieście i na imprezach. Podczas pobytu w St Quentin mogliśmy doświadczyć codziennego życia Francuzów, poznać lepiej ich kulturę i mentalność, wsłuchać się w ich język, a także zasmakować ich dość nietypowej kuchni. We wtorek Polacy pod wodzą przewodnika prześledzili miejsca związane z I wojną światową, ujrzeliśmy wówczas byłe pola walki i nagrobki poległych żołnierzy, byliśmy również w muzeum Familister. Następnego dnia pojechaliśmy wraz z Francuzami do Reims, gdzie zwiedziliśmy winiarnię i podziwialiśmy tamtejszą katedrę. Cały przedostatni dzień przeznaczyliśmy na pobyt w Paryżu, najpierw zawitaliśmy w Luwrze, na dokładne zwiedzanie tego ogromnego muzeum nie było jednak rzecz oczywista, wystarczająco czasu. Mimo to, udało nam się zobaczyć niektóre słynne dzieła znajdujące się w tym miejscu: oryginał wizerunku Mona Lizy, czy chociażby rzeźbę bogini Wenus. Następnie ujrzeliśmy Notre Dame w pełnej okazałości, po czym zrealizowaliśmy wyczekiwany przez nas punkt programu, jakim było wspięcie się na wieżę Eiffla. Ten dzień minął nam niesamowicie szybko, dostarczając zarazem wiele wrażeń. Kolejny był już naszym ostatnim dniem w tym urokliwym kraju, tak więc nie bez żalu pożegnaliśmy się z naszymi korespondentami i podziękowaliśmy ich rodzinom za wspólnie spędzony czas. W trakcie podróży powrotnej zatrzymaliśmy się w stolicy Belgii – Brukseli, która okazała się być klimatycznym miejscem, przyciągającym do siebie licznych turystów. Mogę śmiało powiedzieć, że nasza wizyta we Francji była dla wielu z nas niezapomnianym przeżyciem, okazją do odnalezienia się w innej kulturze i poznania wspaniałych ludzi, z którymi dzielimy obecnie tyle miłych wspomnień.
opracowali: . Natalia Górniak i Jakub OdziobaFrancuska młodzież w Polsce listopad 2010r.:

flaga Niemiec
Wymiana Lublin-Lemgo (Niemcy)
W roku 2001 nawiązaliśmy współpracę ze szkołą Realschule w Lemgo- mieście położonym niedaleko Bielefeld (Nadrenia – Westfalia. Grupa z Lemgo gościła w Lublinie w maju 2001 roku po raz pierwszy. Animatorami wymiany ze strony niemieckiej byli w początkowej fazie p. Gisela Jaehne i p. Michael Schmitz-Hubsch, zaś ze strony polskiej p. Elżbieta Wójcik i p.Marzena Grudzień. Szkoły realizują jeden projekt rocznie. Program zarówno w Niemczech jak i w Polsce jest zawsze bardzo napięty i urozmaicony, wspomnieć należy jednak o jego stałych punktach. Jest to niewątpliwie wizyta w Munster, mieście partnerskim Lublina, zaś w Polsce oczywiście dzień na Majdanku. W tym roku uczniowie z Niemiec pracowali jako wolontariusze na terenie byłego obozu zagłady.( www.muzeumnamajdanku.pl ) Uczniowie brali udział w spływie kajakowym, paintbolu czy warsztatach w skansenie, zaś w Niemczech mieli okazję sprawdzić się w parku wspinaczkowym. Wspomnieć należy o Tygodniach Projektów w Lemgo w 2010 roku, kiedy to nasza szkoła partnerska świętowała swoje 50-te urodziny. W ciagu 9 lat spotkania młodych Niemców i Polaków pozwoliły przezwyciężać wzajemne uprzedzenia, ale także były okazją do poznania nowych ciekawych ludzi i miejsc. Każde spotkanie to także niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Językiem komunikacji jest angielski i niemiecki. Finansowo i merytorycznie wspiera nas Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Obecnie animatorami wymiany są : p. G. Jaehne, p. T. Menking, p. M. Królikowska oraz p. E. Wojcik. 9 lat naszej współpracy obrazuje zamieszczony pokaz multimedialny.
Opracowała : Elżbieta Wójcik
Podsumowanie wymiany szkolnej z Lemgo (2001—2009)
(Prezentacja [strszy MS PowerPoint], 28.7 MB)

flaga Holandii
Wymiana Lublin-Ede (HOLANDIA)
W roku 2003 rozpoczęliśmy wymianę ze szkołą Hetstreek w Ede w Holandii. Spotykamy się dwa razy w roku. W czerwcu gościmy u siebie młodzież z Holandii, natomiast we wrześniu ci sami uczniowie spotykają się w Ede. Grupy liczą zwykle ok. 25 osób. Program wymiany obejmuje zwiedzanie interesujących miejsc w Polsce ( Warszawa, Kraków, Kazimierz, Zamość i oczywiście Lublin) oraz w Holandii ( Amsterdam, Arnhem czy Giethoorn).Wiele wzruszeń dostarcza zwiedzanie Majdanka i cmentarza w Oosterbeek, gdzie spoczywają młodzi żołnierze polegli w bitwie pod Arnhem. Ponadto uczniowie mają okazję uczestniczyć w lekcjach i zwiedzać szkołę. W czasie wymiany mieszkamy u rodzin, co daje możliwość uczestniczenia w życiu rodzinnym naszych partnerów, poznania ich zwyczajów, mentalności, kuchni oraz rozrywek. W ten sposób uczymy się tolerancji i akceptowania innych. W naszych spotkaniach posługujemy się językiem angielskim, więc jest to świetna okazja to doskonalenia umiejętności językowych oraz wzbogacania słownictwa.
Opracowały: Bożena Fijałkowska i Barbara Najda

Wymiana z Holandią w 2011 r.
W dniach 9 – 17 września wzięliśmy udział w międzyszkolnej wymianie z Holandią. Już w dzień przyjazdu mieliśmy okazję poznać zwyczaje niderlandzkiej młodzieży, kiedy nasi partnerzy zabrali nas wieczorem do miasta. W niedzielę w ramach tzw. „family day”, każdy z nas inaczej doświadczał pobytu w Holandii. Część pojechała nad morze, część na zakupy, część próbowała dań typowej kuchni. Dzień zakończył się wspólnym spotkaniem integracyjnym całej grupy. Poniedziałek upłynął na eksplorowaniu szkoły oraz miejscowego uniwersytetu w Wageningen, gdzie poznaliśmy zupełnie inny sposób nauki i prowadzenia zajęć. Następny dzień, chyba najbardziej wyczekiwany przez całą grupę, to zwiedzanie Amsterdamu. Kolejną atrakcją zaplanowaną na środę było pływanie łódkami po urokliwej miejscowości z charakterystyczną holenderską zabudową. W czwartek, ostatni dzień aktywnego pobytu w Holandii, rzeczywiście mieliśmy napięty program. Dzień zaczęliśmy od wizyty w parku narodowym, po którym poruszaliśmy się rowerami. Później odwiedziliśmy także cmentarz poległych w bitwie pod Arnhem i muzeum lotnictwa, w którym szczególne wrażenie zrobiła na nas ekspozycja wykreowana na prawdziwe wojenne realia. Na koniec udaliśmy się do centrum Arnhem na zakupy. Nasi holenderscy partnerzy bardzo się starali by czas upłynął przyjemnie i ciekawie. Wieczorami integrowaliśmy się całą grupą poznając tamtejszą kulturę i sposoby wykorzystania wolnego czasu. Przekonaliśmy się o słuszności twierdzenia, że „co kraj, to obyczaj” i pełni nowych doświadczeń wróciliśmy do kraju. Jestem pewna, że wszyscy pozytywnie wspominają tę wymianę i są zadowoleni z wyjazdu oraz zawartych nowych znajomości.
Opracowała Karolina Wilczyńska kl. 3H
*******************************************************************************
Wymiana z Holandią 10-18 IX 2010
W dniach 10-18 września 2010 roku wzięliśmy udział w wymianie międzyszkolnej z Holandią. Na miejscu zostaliśmy powitani bardzo ciepło i entuzjastycznie. Dwa pierwsze dni spędziliśmy poznając kulturę holenderską wraz z rodzinami naszych partnerów. Niektórzy wybrali się do kina, inni pojechali na krótki wypad nad morze lub wycieczkę rowerową. W poniedziałek odwiedziliśmy szkołę oraz uniwersytet w Wageningen, gdzie poznaliśmy zupełnie inny, nowoczesny system nauczania. W kolejnych dniach wybraliśmy się do Amsterdamu oraz Arnhem, gdzie zwiedzaliśmy i robiliśmy zakupy. Ogromne wrażenie zrobiło na nas Muzeum Pamięci o Bitwie pod Arnhem. Mogliśmy tam osobiście doświadczyć, jak czuli się ludzie podczas wojny. Dużą atrakcją okazała się wizyta w Burgers’ Zoo, w którym zwierzęta żyją w naturalnych warunkach. Popołudniami integrowaliśmy się z Holendrami, wychodząc do miasta, tańcząc, oglądając filmy. Niestety, pogoda nie dopisała, ale i tak dobrze się bawiliśmy. Wkrótce jednak nasza wymiana dobiegła końca i trzeba było powrócić do rzeczywistości. Jesteśmy przekonane, że wyjazd pozostanie długo w naszej pamięci i wszyscy będą bardzo dobrze go wspominać.
Zobacz zdjęcia w zakładce:galeria

Opracowały: Karolina Brewczak i Marta Czaban IIe 10 X 2010


[E]